Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi

3.yy’da Roma devrinde yapılan ve 6.yy’da Bizans devrinde daraltılan Kayseri Kalesi ve Surlar; Selçuklu Sultanı I.Alaeddin Keykubat zamanında bugünkü şekliyle yeniden yapılmıştır. Karamanoğulları ve Osmanoğulları zamanında iki defa tamir görmüştür. Orta Anadolu da ulaşım geçitleri üzerinde bulunan Kayseri şehir merkezini koruyan kale günümüze kadar gelen eski varlığı ve zaman içinde yapılan ekleriyle bir orta çağ kalesidir.Tarihi Kayseri Şehri ve Kalesi düz bir alana kurulmuş olup Dış Kale ve İç kale olarak iki kısımdan ibarettir. İç Kale, Dış Kaleye göre daha yüksek yapılmış olması ve etrafına eklenmiş olan sur duvarları ile ayrı bir kale konumuna getirilmiştir. Dış Kale: Dış sur ve burçlardan meydana gelen şehrin korunması, yönetim merkezi ve genelde yerleşim alanını kapsamaktadır.l. Alaaddin Keykubat tarafından yapılan ve Selçuklu Devlethaneyi çevreleyen Kuzey dış Kalenin Ok Burcu ve Yoğun Burcu günümüze kadar gelebilmiştir. İç Kale: Türkler döneminde geniş değişikliklere uğramış çevre Sur ve Burçları ile Kapı Kuleleri yükseltilerek kullanım şeklinde değişiklikler yapılmıştır. Osmanlı döneminde şehrin savunulmasına ihtiyaç duyulmadığından İç kaleye de mahalleler kurulmuş olup mevcut Fatih Cami bu dönemde yapılmıştır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Tarihi Kayseri Kalesi Kültür Sanat Merkezindeki Müzede bin 789 eser sergileniyor.
Tarihi Kayseri Kalesi’nin restorasyonunu gerçekleştirerek Kültür Sanat Merkezi’ne dönüştüren Kayseri Büyükşehir Belediyesi, inşaatını gerçekleştirerek kültür ve sanatın kalbi olan Kayseri Kalesi’ne modern bir müze de kazandırmış oldu. Kayseri Kalesi Kültür Sanat Merkezi içerisinde Kayseri Müzesi’nin yanı sıra Sanatçılar Sokağı, sanat galerileri, kütüphane ve seyir alanları gibi bölümler de bulunuyor. Kayseri Kalesi Kültür Sanat Merkezi içindeki Kayseri Müzesi’nde Milattan Önce 5 bin 500 yılından Osmanlı dönemi sonlarına kadar geniş bir tarih aralığından günümüze gelen 1789 eser yer alıyor. Son derece modern bir ortamda sergilenen bu önemli eserler ziyaretçilerini bekliyor.
Kayseri Müzesi; pazartesi günleri dışındaki her gün gezilebiliyor.

 

×