Kayseri mantısı nerede yenir?

Kayseri mantısı nerede yenir?

KAYSERİ’DE NEREDE NE YENİR?

Pastırma, sucuk ve mantının diyarı olarak bilinen Kayseri’nin yöresel mutfağı da bir o kadar dillere destan. Hamur işinden iç yağına, en lezzetli et yemeklerinden pekmezli tatlısına kadar her bir yemeği adeta damak çatlatıyor.  Kayseri’ye geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetlerle sizleri baş başa bırakıyoruz:

KAYSERİ MANTISI

Kayseri’nin mantısıyla meşhur olduğunu bilmeyen yoktur.  Minik kare hamurlarının büküldüğünde 40 tanesinin bir kaşığa sığmasıyla bilinse de şu an restoranlarda fındık büyüklüğünde yapılıyor. Tepsi mantısı, çıtır mantı, yağ mantısı gibi 36 farklı mantı çeşidi bulunuyor. Kayseri’de mantının sulu olarak ve sarımsaklı yoğurtla servis edilmesi diğer mantılardan farklı kılıyor.

 ‘Kayseri’de en lezzetli mantı nerede yenir?’ diyorsanız işte cevabımız:

 

KAYSERİ’DE MANTI NEREDE YENİR?

1. Kaşık-la

 Kayseri’de kime ‘mantı nerede yenir?’ diye sorarsanız cevabı Kaşık-la olacaktır. Ufaklığı, lezzeti ve sosuyla Kaşık-la’nın mantısını deneyen kişiler övgüyle yorumluyor. Bu övgünün arkasındaki sır ise mantının kadın çalışanlar tarafından el emeğiyle yapılıyor olması.

Burada mantının yanı sıra yağlama, etli bamya çorbası, elde kesme un çorbası, sucuk ve yağ mantısı gibi Kayseri Mutfağı’na özel diğer lezzetleri de tadabilirsiniz.

Rezervasyon için: 0 352 223 99 66

 

2.Elmacıoğlu İskender

Kayseri’de mantı denilince en az Kaşık-la kadar ses getiren bir diğer yer ise Elmacıoğlu İskender. Kayseri halkı tarafından çok sevilen ve tercih edilen bu restoranın ismindeki İskender sizleri yanıltmasın. İskender başta olmak üzere Kayseri Mutfağı’na ait istediğiniz lezzeti burada bulabilirsiniz. Tabi ki eşsiz Kayseri Mantısı’nın dışında yağlama, pekmezli revzine tatlısı, etli yaprak sarma, kuru dolma çeşitleri, etli ve iç yağıyla pişirilen bamya çorbası ve Kayseri’den başka bir yerde bulamayacağınız gilaburu suyunu burada bulabilirsiniz.

4 farklı şubesi bulunuyor ancak Kayseri mutfağını denemek istiyorsanız ve geniş arkadaş grubuyla yemek yiyecekseniz ya da iş toplantınız varsa Gültepe şubesine gidebilirsiniz.

Rezervasyon için: 0 352 223 99 99

3. Sultan Sofrası

Mantının en minik halini bulacağınız domates suyuyla deneyebileceğiniz işletmelerden. Aynı zamanda yöresel ev yemeklerini de Sultan Sofrası’nda bulabilirsiniz.

Rezervasyon için: 0 352 232 64 25

 4.Cemens’s Gurme

Mix AVM’nin içerisinde bulunan Çemen’s organik malzemelerden hazırlanan yöresel Kayseri mutfağından lezzetler tadabileceğiniz nadide mekanlardan. Bakır tabaklarda yemelere doyamayacağınız mantı yapıyorlar. Baharatlar, soslar ve tabi ki sarımsaklı yoğurt sunumu tamamlıyor. Mantıya ek olarak diğer yöresel lezzetleri de burada bulmanız mümkün. Pastırmalı pide, yağlama, içli köfte, sucuk içi, pastırma, nevzine tatlısı, Çerkez mantısı ve tepsi mantısı enfes. Ayrıca hediye olarak ya da paket olarak satın almak isterseniz diye şarküteri reyonu da var.

Adres: Melikgazi, Aşık Veysel Blv. No:22, 38030 Melikgazi/Kayseri

Rezervasyon için: 0 352 333 72 72

 

5.Konak Restoran

Kayseri’nin zamanda yolculuk yaparak taş işçiliğine hayran kalacağınız Konak Restoran’ın mantısı da bir o kadar lezzetli. Şık ve nezih bir akşam yemeği için ideal bir mekan olmakla birlikte cağ kebabı, külbastı, Kayseri tabağı, kağıtta pastırma, kaburga dolması ve oltu kebabı da menüsü içerisinde yer alıyor. Kayseri’nin Talas ilçesinde bulunduğu için merkeze 20 dakika uzaklıkta ancak 18 yüzyıl atmosferi eşliğinde yemek yemek için gidilebilir.

Rezervasyon için: 0 352 437 72 72

×