Kayseri Gezi Notları - Ağırnas

Kayseri Gezi Notları - Ağırnas

Kayseri Gezi Notları

Ağırnas

 Eray Dursun / Novotel & ibis Otel Kayseri Genel Müdürü

Gezi notlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz , bu sayıda rotamızı Kayseri’nin tarih kokan kasabası , Mimar Sinan’ın doğum yeri olan Ağırnas’a çevirdik .

Ağırnas , tarihi dokusu, birbirinden güzel taş işçiliklerine şahit olacağınız evleri , labirenti andıran sokakları,  3000 yıllık geçmişi,  keşfedilmiş ve keşfedilmeyi bekleyen yer altı şehirleriyle sizleri bekliyor .

Ağırnas Kayseri merkezden yaklaşık 25 km uzaklıkta , kasabanın merkezine kadar ulaşan bakımlı yolları ile 35 dakika gibi bir sürede kasabaya varmak mümkün.  Farklı alternatifler kullanarak Ağırnas’a ulaşabilirsiniz , ben Sivas Bulvarı üzerinden , Gesi Caddesini takip ederek , Güney Gesi  ve Turan üzerinden , Gesi Bağlarını da içine alan keyifli bir rota üzerinden Ağırnas’a ulaşmayı tercih ettim .

Ağırnas turumuza hemen kasabanın girişinde bulunan yer altı şehrini ziyaret ederek başlıyoruz , yer altı şehrinin giriş kapısına doğru ilerlerken, su sesiyle birlikte , ağaçların ve güzel kokulu çiçeklerin arasından yürümek  ayrı bir keyif, yine hemen girişte bir de küçük park mevcut , yeraltı şehrinde sıkılabilecek çocuklar için güzel bir alternatif .  Yeraltı şehri ziyaretimizin ardından Mimar Sinan evine doğru yürümeye başlıyoruz  ( Yaklaşık 750 metre yürümek gerekiyor, yürümek istemezseniz aracınızla da sokağın başına kadar ulaşabilirsiniz ) .

Sokağın başında sizi Mimar Sinan çeşmesi karşılıyor, buradan suyumuzu içtikten sonra Ağırnas’ın dar sokaklarından Mimar Sinan Evi’ne ulaşıyoruz . Dünyaca tanınan eserleriyle herkesi kendine hayran bırakan , Osmanlı padişahları, I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan,  81 camii, 51 mescit, 55 medrese, 26 darül-kurra (Kur’an okuma yöntemleri öğretilen,medrese bölümü)  , 17 türbe, 17 imarethane ( Aşevi) , 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 375 eser yapmış olan  Mimar Sinan ‘ın doğduğu eve girdiğimizde tarifsiz bir heyecana kapılıyoruz .  Evi detaylı bir şekilde gezdikten sonra evden ayrılarak tarih kokan sokaklarda güzel bir yürüyüş yapıyoruz .

Sokaktaki turumuzu bitirdikten sonra , kasabanın merkezine doğru ilerliyoruz bizi burada da Agios Prokopios Kilisesi karşılıyor , kilise belirli zamanlar dışında ziyarete açık olmasada , birkaç fotoğraf çekmek ve  etrafında kısa bir yürüyüş yapmak için görmeye değer  .

Güzel bir günün ardından , unutulmaz  hatıralarla Ağırnas’tan ayrılıyoruz .

 

Yazardan Özel Tavsiyeler :

·         Rahat ve spor giysiler giyinin

·         Fotoğraf makinenizi unutmayın, telefonunuzla çekim yapıyorsanız , telefonunuzun şarjının dolu olduğundan emin olun

·         Yanınıza termosla çay alın , yer altı şehrinin bulunduğu ağaçlık alanda , su seslerinin arasında çayınızı yudumlayın

·         Ağırnas’a giderken , Gesi Bağlarında kısa bir mola verin

 

 

 @erayydursun

 

×