Kayseri de Pastırma ve Sucuk nereden alınır?

Kayseri de Pastırma ve Sucuk nereden alınır?

KAYSERİ PASTIRMA

Çiğ etin çeşitli baharatlar ve tuzla kurutulması ve bu sayede uzun süreli saklanması için yapılan Kayseri Mutfağı’nın eşsiz lezzetidir pastırma. Etler ağırlıkla üzerine bastırılarak yapıldığı için bu ismi almıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne konu olan nesilden nesile günümüze kadar gelmiştir.

Pastırmanın sofralarda yerini alması bir aylık gibi bir süreyi kapsıyor. Kesimden sonra dinlendirilen etler şekil verilip iplere diziliyor.  Tuzlanarak bir süre bekletiliyor ve ağırlıkla presleniyor. İçerisindeki kan ve tuzlu sudan arındırıldıktan sonra çemene yatırılıyor ve açık havada kurutuluyor.

Türkiye’nin her yerinde pastırma yapılıyor ancak en iyi pastırma Kayseri’de yapılıyor.  Pastırmanın lezzetinin oluşmasında havanın önemli bir faktör olması ve Erciyes’in doğal esintisinin pastırmaya verdiği lezzet Kayseri’yi bir numara yapıyor.

Bu eşsiz lezzeti ise yukarıda bahsedilen ve Kayseri’de yöresel lezzetler yapan bütün mekanlarda bulabilirsiniz.

KAYSERİ SUCUK

Eti saklamanın zor olduğu eski zamanlarda, tarlada çalışan işçilerin eti tuzlayıp, bağırsağa sarmanın iyi bir muhafaza şekli olduğunu fark etmesiyle sucuğun yolculuğu başlamış oluyor diyebiliriz. Kurutulmuş bağırsak içine kırmızı et kıymasının, çeşitli baharat ve sarımsakla harmanlanıp, doldurulmasıyla üretilen fermente et ürünüdür.

Kayseri’ye geldiğinizde özellikle sabah kahvaltısında mutlaka denemelisiniz…

KAYSERİ’DE PASTIRMA, SUCUK VE MANTI NEREDEN ALINIR?

Kayseri denilince akla gelen ilk şey pastırma sucuk ve mantı oluyor. Kayseri Meydanı Kazancılar Çarşısı’na girdiğinizde sizi birçok pastırma ve sucuk satan işletmeler karşılıyor. Ancak genelde Şahin Sucukları ve Başyazıcı markalarından alışveriş yapılıyor.  Şahin Sucukları televizyonlarda sık olarak karşınıza çıktığı için aşına olabilirsiniz. Başyazıcı ise Kayserililer tarafından tercih edilen yerli bir marka.

 

Kazancılar Çarşısı’ndan içeri girdiğinizde bu iki markayı her dükkanın tabelasında görebilirsiniz. Çünkü her iki marka bayilik sistemiyle çalıştığı için tedariği sağlıyor. Hangi dükkana girerseniz girin pastırma ve sucuk hakkında merak ettiğiniz ne varsa cevap bulabilirsiniz.

 

 Genel olarak pastırmanın kilosu 125tl’den başlıyor. Yanınızda taşıyamayacak durumdaysanız veya evinize sipariş etmek isterseniz vakumladıktan sonra kargoyla adresinize gönderebilirsiniz.

 

 Kayseri mantısına doyamayıp sevdiklerinize hediye olarak götürmek isterseniz yine Kazancılar Çarşısı’nda pastırma sucuk satan her dükkandan vakumlanmış halde satın alabilirsiniz. Bir çok el yapımı markaları olmakla birlikte en çok tercih edilen markalar Kaşık-la, Elmacıoğlu Çemen’s Mutfak  ve Çağlar.  Yarım kilosu 20tl’den başlıyor.

 

NEVZİNE

Nevzine, irmik ve pekmezin buluşmasında ortaya çıkan enerji bombası bir Kayseri tatlısı. İçerisinde ceviz, tahin ve yoğurt bulunuyor. Unun eklenmesiyle hamur haline getiriliyor ve tepsiye el ile bastırılarak yayılıyor. Yayıldıktan sonra çatal ucuyla çizgi şeklinde şekil veriliyor.

Pekmez şerbetiyle tatlandırılıyor ve üzerine ceviz eklenerek servis ediliyor. Kayseri’nin hemen hemen her restoranın menüsünde kolayca bulabilirsiniz.

GİLABURU

Sadece Kayseri ve çevre illerde bulunan endemik bir bitkinin kırmızı meyvelerinden elde edilen içeceğin adıdır. Tadı şırayı birazcık da kızılcık suyuna benzer. Kayseri’ye özgü bu lezzet her yerde bulunmuyor. Denemek isteyenler için Kaşık-la, Elmacıoğlu İskender’de bulabilirsiniz.

×