Kayseri çevresinde gezilecek yerler

Kayseri çevresinde gezilecek yerler

KAYSERİ ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

 

SULTAN SAZLIĞI MİLLİ PARKI- DEVELİ

Kayseri merkezine 70 km 1 saat uzaklıkta olan Sultan Sazlığı, Türkiye’nin en büyük ve en önemli sulak alanlarından biridir. Ayrıca milli park ve sit alanı olma özelliği taşıdığı için koruma altına alınmıştır. Kayseri Sultan Sazlığı, göçmen kuşların Afrika ve Avrupa arasındaki göç yolu güzergâhındaki eşine az rastlanan tatlı ve tuzlu su oluşumudur.

Sultan Sazlığı’na Yeşilhisar tarafından gittiğiniz zaman sizi uzun sazlıkların arasında bekleyen 2,5 km’lik bir köprü karşılayacak. Köprüde hayran hayran yürürken size 301 farklı kuş türünün sesleri eşlik edecek. Eğer tam mevsiminde gitmişseniz flamingo sürülerini dahi görebilirsiniz. Kuşları gözlemlemek için kayıklarla sazlıklara girip, Erciyes manzarası eşliğinde sazlıkların suya yansımasını izleyebiliyorsunuz. Sunduğu eşsiz manzarası fotoğrafçıların sık sık uğrak yeri olurken her yıl fotoğraf yarışması da düzenleniyor. Kayseri turunuzda yolunuz buraya düşerse belki de  en güzel fotoğraf karesini siz de yakalayabilirsiniz.

 

SİNDELHÖYÜK

Sultan Sazlığı’nı ziyaret ettikten sonra Develi Sindelhöyük Kasabası’ndaki ziyaretçi bilgilendirme merkezine uğramakta fayda var. Ayrıca kasım ayında gidiyorsanız mutlaka kamış hasadını görmelisiniz. Sultan Sazlığı’nda yetiştirilen kamışlar Sindelhöyük kasabasına getiriliyor. Kamışlar kuruduktan sonra kasabada çalışan kadınlar tarafından püsküllerinden ayrılıp silindir biçiminde bağlanıyor. Almanya, Hollanda gibi ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. Tarlada çalışan bu güzel insanları görmek ve sohbet etmek için sabahın erken saatlerinde orada olmalısınız.

 

KAPUZBAŞI ŞELALELERİ-YAHYALI

 Aladağlar Milli Parkı içerisinde kalan şelaleler, Kayseri merkeze 140 km mesafede. Kıvrımlı yollarda şelaleye doğru giderken sizi orman karşılayacak ve kendinizi muhteşem doğanın içinde bulacaksınız.  Dünya’nın en yüksek ikinci takım şelalesi olarak bilinmekle birlikte en kısası 30, en yükseği 70 metreye ulaşan 7 şelale vardır. Kapuzbaşı diğer şelalelerden farklı olarak kayalıkların arasındaki kaynak sularından beslenir. Hem uzak oluşu hem de 7 şelalenin gürül gürül aktığına şahit olmak istiyorsanız bahar ve yaz aylarında gitmelisiniz. Eğer piknik yapma gibi bir düşünceniz varsa hazırlıklı giderek istediğiniz yerde piknik yapabilirsiniz. Piknik yapacak vaktiniz yok ve şöyle bir gezelim derken karnınız acıkırsa küçük balık restoranları da mevcut.

 

HÜRMETÇİ SAZLIĞI

Hürmetçi Sazlığı, bataklıklar, ıslak çayırlar ve sazlıklar gibi önemli sulak alanlarından oluşan ekosisteme sahiptir. Kayseri şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta, Hacılar ve İncesu ilçelerinin sınırları içerisindedir. Hürmetçi Sazlığı, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarından geçen göç rotası üzerindedir. Bu nedenle Avrupa arı kışı, yalıçapkını, saksağan gibi kuş türlerine rastlayabilirsiniz.

 

Hürmetçi Sazlığı Yılkı Atları

 Hürmetçi Sazlığı’yla komşu olan Hürmetçi köyünde görmeden asla gitmemeniz gereken yılkı atları yaşıyor. Köy sakinleri tarafından bakımı yapılan yılkı atlarının  sürü halinde dört nala koşması ve arkada muhteşem Erciyes Dağı manzarasıyla kendinizi kovboy filmlerinde gibi hissediyorsunuz. Dört mevsim dört nala koşan yüzlerce yılkı atının gösterisini fotoğraflamak için bölgeye hem fotoğrafçılar hem de turistler adeta akın ediyor. Yolunuz Kayseri’ye düştüğünde yılkı atlarıyla tanışmadan ve eşsiz manzarayı fotoğraflamadan gitmeyin deriz.

 

YEŞİLHİSAR SOĞANLI VADİSİ, SOĞANLI KÖYÜ

 

Yeşilhisar Soğanlı Köyü için Kayseri’nin Kapadokya komşusu diyebiliriz.  Bir başka deyişle de Kayseri’nin Kapadokya’sı diyebiliriz. Köye gittiğinizde karakteristik yer şekilleriyle dolu vadisi, harabeleri, kaya kiliseleri karşılayacak.

 

 Bir zamanlar volkanik dağ olan Erciyes Dağı’nın patlamasından sonra Soğanlı Vadisi oluşmuştur. Vadi trekking için oldukça davetkar olmakla birlikte peri bacalarının içerisinde eski kiliseleri görebilirsiniz. Soğanlı Vadisi’ni ve köyünü ziyaret ettikten sonra size hatıra kalması için köy sakinlerinin el emeğiyle yaptığı folklorik elbiseli bez bebeklerden alabilirsiniz. Bebeklerin ünü o kadar yayılmış ki şu an bölge sakinlerinden birçoğu geçimini bez bebeklerden karşılıyor.

 

NEVŞEHİR KAPADOKYA

Kayseri’ye bir saat uzaklıkta   olan, Erciyes Dağı’nın patlaması sonucu oluşan bu masalsı şehirde mistik bir gün geçirebilirsiniz. Günübirlik Kapadokya’ya geçip gün doğarken balonla uçabilir ya da uçan balonları izleyebilir, peri bacalarını gezebilir, doğa aktiviteleri yapabilir, ünlü çömlek yapım atölyelerinde el becerilerinizi konuşturabilir, Kızılçukur Vadisi’nde gün batımını izleyip geri dönebilirsiniz.

 

YAMULA BARAJI

 Kayseri’nin 25km kuzeybatısında, Yemliha Mahallesi yakınlarında 2003 yılında Kayseri’nin havasını yumuşatarak ve deniz özlemini gidermek için Kızılırmak kaynaklı suların tutulmasıyla Yamula Barajı oluşur.

 Baraj gölünde her yıl düzenli olarak yelkenli, kürek, yüzme, off shore ve kano yarışları düzenleniyor. Baraj gölünün çevresi ise mesire alanı olarak düzenlenmiştir. Barajı gezmek isterseniz tekne turları da mevcuttur.

×