Erciyes Kayak Merkezinin muhteşem keyfi

Erciyes Kayak Merkezinin muhteşem keyfi

Eray Dursun ( Novotel )

                                               YÜKSELEN TREND ERCİYES KAYAK MERKEZİ

Yoğun bir kayak sezonunun sonuna geldik . Bu yıl kayak sezonu ,ziyaretçi sayısındaki müthiş artışla birlikte , yoğun ve sürekli kar yağışının da getirdiği avantajla , son yılların en uzun kayak sezonlarından biri olarak gerçekleşti .

Yaşanan bu verimli sezon, ekonomik anlamda bölgemizde faaliyet gösteren işletmelere ve bunlara destek sağlayan alt kollara olumlu katkılar sağlarken , şehirdeki istihdam oranının artmasına da katkı sağladı . Otel dolulukları geçtiğimiz yıllara göre hem doluluk , hem de oda başına elde edilen gelirler düzeyinde artışla geçildi . Erciyes Kayak Merkezinde hizmet veren tesislerin yüksek doluluk oranına ulaşmalarının yanında , şehir merkezinde hizmet veren konaklama işletmeleri , alışveriş noktaları , yiyecek – içecek hizmeti sunan işletmeler , taşımacılık hizmetleri  ve tur organizasyonları düzenleyen acentalar ve tur operatörleri gibi bir çok ticari kuruluş , bu periyotta ticari işletmeleri için pozitif  sonuçlar elde ettiler . Erciyes Kayak Merkezine gösterilen yüksek talep ,  başta Kapadokya bölgesi olmak üzere civar illere kadar uzandı , kış aylarının düşük sezon olarak nitelendirildiği Ürgüp – Göreme- Uçhisar  bölgesinde kayak misafirlerinden gelen talepler , bölgeyi hareketlendirirken , konaklama taleplerinin yanında günübirlik turlar , balon turları , doğa – kültür turları gibi faaliyetlerde de artış gözlemlendi .

Erciyes Kayak Merkezi artık yükselen bir trend ve bu trend artarak devam edecek .  Henüz sezonu tam olarak bitirmeden önümüzdeki yılların görüşmelerini yapmak üzere yollara düştük , şu ana kadar Erciyes A.Ş önderliğinde , konaklama ve acenta söktör temsilcilerimizle birlikte Dünya’nın önde gelen gelen Turizm Fuarları olan Utrecht Turizm Fuarı , Berlin ITB , Kiev UITT , Moskova MITT,  Dubai ATM  fuarlarında ikili görüşmeler ve tanıtımlar yaptık , yıl içerisinde World Travel Show Polonya ve World Travel Market Londra fuarlarını da ziyaret ederek buralarda da önceki yıllarda olduğu gibi şehir ekonomisine katkı sağlayacak görüşmeler planlayacağız . Yaptığımız ziyaretlerde net bir şekilde Erciyes Kayak Merkezinin  tanınırlılık oranının ciddi oranda arttığını ve talebin yükselişe geçtiğini gözlemliyebiliyoruz .

Bu yükselişin ana nedenlerini sorguladığımızda , Kayak Merkezinin profesyonelce yönetilmesi , tesislerde kullanılan ekipmanların kalitesi ,karlama makinelerinin sayesinde kar yağışının az olduğu dönemlerde bile garanti kayak imkanı , bir çok kayak merkezinde bulunmayan gece kayağı hizmeti , tek bir kartla her dört kapıya kolayca ulaşabilmek , her seviyede kayakçı için farklı pist alternatifleri  sunulması , kolay ve güvenli ulaşım imkanının sağlanması , şehir merkezine yakın olmak ve kayak dışı zamanlarda görülebilecek bir çok değerli müzeler, doğal güzellikler gibi noktalarının varlığı , uluslararası otel zincirlerinin varlığı ve bilinirliği sayesinde her bütçeye göre konaklama imkanları bulunması başta olmak üzere bir çok örnek sunulabilir . Düşünün ki ; Kültür Kayağı modeliyle bir günü kayak yaparak kapatırken  , yeni bir güne peri bacalarının aralarında balonla dolaşarak başlıyorsunuz , bunu yaşabileceğiniz başka bir kayak merkezi destinasyonu yok . Tabi ki bunları sunmanın yanında gelen misafirlerin mutlu olarak dönebilmelerini sağlayabilmek de çok önemli bir husus, misafirler anında olumlu ve olumsuz noktaları sosyal medya aracılığla herkesle paylaşabiliyorlar , olumlu görüşlerin fazla sayıda olması , hem pozitif bir reklam organizasyonu oluşmasına katkı sağlıyor , hem de , gelen misafirin tekrar gelmesi için itici bir güç oluyor , bu sezon çok fazla sayıda ‘’Repeat Guest ‘’ olarak tanımladığımız , tekrar gelen misafirlerle karşılaştık . Erciyes Kayak Merkezinin , dünyanın en saygın gezgin yorum sitesi olarak kabul edilen TripAdvisor.com tarafından verilen ‘’Mükemmellik Sertifikası ‘’ na hak kazanması bu başarıyı kanıtlar nitelikte . Bununla birlikte bizler de konaklama tesisleri yöneticileri olarak , misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamaktan sorumluyuz , grubumuzun Kayseri’de hizmet vermekte olan her iki oteli ‘’ibis Otel Kayseri ‘’ve ‘’Novotel Kayseri’’  bu yıl için ‘’Certificate of Excellence Hall of Fame ‘’ ödülüne layık görüldüler , bu ödül Tripadvisor.com tarafından son 5 yıl üst üste ‘’Mükemmellik Sertifikası ‘’ kazanan otellere verilmekte , bu ödülü Kayseri’ye getirdiğimiz için çok gururluyuz . Yine ‘’Novotel Kayseri ‘’otelimiz ‘’2016 yılı en iyi yönetilen İç Anadolu Bölgesi oteli ‘’ seçilerek bu ödülü ilk kez Kayseri’ye getirmişti .

Bu yıl gözlemdeğimiz ikinci bir nokta ise yabancı turist sayısındaki artış , geçtiğimiz yıllarda artış trendi yerli turist bazında olurken son iki yıldır , yabancı turist sayısında ciddi artış yaşanıyor . Verilerimize göre en çok ziyaretçi aldığımız  ilk 3 ülke Ukrayna , Polonya ve Almanya  olurken , iç pazarda ise İstanbul , İzmir ve Ankara’dan gelen ziyaretçilerimiz ilk 3 sırayı oluşturuyorlar .

Önümüzdeki yıl için Ukrayna , Moskova ve Polonya’dan şehrimize gelen charter seferleri , uçak sayısı artarak devam edecek olmakla birlikte yeni pazarlarla da direk seferler için görüşmeler devam etmekte . Bir kayak merkezi olarak yükselen bu trend, yanına yeni alternatifler  ekleyerek sezonu da uzatmaya devam ediyor , Erciyes Kayak Merkezi yaz aylarında da , Bisiklet , Trekking , Camping ve farklı bir çok organizasyonla şehir ekonomisine katkı sağlamaya devam edecek  .

 

×