Çocuklar için unutulmaz bir Macera: Erciyes’te Kamp

Çocuklar için unutulmaz bir Macera: Erciyes’te Kamp

KAMP YAPMAK FİZİKSEL, PSİKOLOJİK VE SOSYAL OLARAK NASIL ETKİLER?

Çocuklarda kamp heyecanını, kamp yapmanın çocukların fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimlerine etkilerini ve Kayseri için büyük bir şans olan Erciyes dağının kampçılık noktasında nasıl imkanlar sağlayacağını Türkiye İzcilik Federasyonu Kayseri Temsilcisi Erkan Bülent Şafak ile konuştuk.

Kamp heyecanını anlatacak kelime bulunmadığından bahseden Şafak, “Bu heyecan her başlayan kampta daha da artar. Biz izcilik anlatılmaz, yaşanır deriz ama en azından fikir edinilebilmesi için birkaç kelime ile bahsedeyim; Çocuk ve gençlerimiz için her kamp başka bir maceradır. Katılacakları kampta aynı yaştaki arkadaşlarıyla (öbeği, obası veya ekibi) birlikte vakit geçirerek, unutulmaz deneyimler yeni keşifler yapacaklardır.  Yeni arkadaşlar edinecek ve oba ruhu, arkadaşlık, paylaşmanın heyecanı gibi duyguları hissetme fırsatına sahip olacak. Bilmediklerinden korkmanın yersiz olduğunu görüp korku ve kaygılarını yenecekler araştırma ve keşiflerin tadına varacaklardır. İzcilik hayatı boyunca yaşadığı her anı yeni şeyleri başarmanın heyecanı ile geçecektir” dedi.

Düzenledikleri kamplara ilişkin bilgi paylaşan Şafak, “Tabiatın kucağında verilen değerler ve karakter eğitimi, kişisel gelişim, beceri, sağlık, mukavemet, cesaret gibi konularda daha verimli ve daha başarılı bir çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarda çocuk veya gençlerimiz hem eğlenirler, hem öğrenirler. En iyi eğitim metodu olan yaparak ve yaşayarak öğrenme ve öğretme felsefeleri haline gelir. Her kamp ortamı, çocuğunuzun yeni deneyimler edinmesi, çeşitli eğlencelere katılması, dostluklar kurması açısından kısacası sosyal gelişimine olumlu etkisi için ideal bir ortamdır. Bazı çocuklar kendi iradeleri ile bir şeyleri elde etmek, kendini ispatlamak isteyecektir. Kamp ortamı bunu gerçekleştireceği en uygun yerdir. Kamplara katılan çocuklar, şehirdeyken yapamadıkları, birçok şeyi kamp içinde yapacakları aktivitelerle, eğitsel çalışmalarla başaracaklardır” şeklinde konuştu.

Erciyes dağında kamp ve izcilik

Erciyes dağı kendine has doğal yapısı ile her mevsimde çeşitli kamp aktivitelerinin yapılmasına çok uygun bir yer olduğunun altını çizen Şafak, “Yazın Doğa yürüyüş rotaları, kamp yapan izcilerin yeni tecrübeler edinmesine, yeni keşiflerde bulunmasına imkân verecektir. Erciyes dağının batı istikametinde olan Sarı Göl ve Yılkı Atları sürüsü kampçılara büyülü bir doğa sunacaktır. Daha aşağılara kuzeye indikçe Erciyes Dağı'nın eteklerinde yer alan dünyanın sayılı kuş konaklama merkezlerinden biri olan Sultan Sazlığı Kuş Cenneti. Dünyanın en önemli kuş cennetlerinden birisi olarak İzcilere Kuş gözlemi yapma imkânı sunmaktadır. Yazın doğa yürüyüşünün yanında Erciyes Dağı’nın (Develi karşısı) güney eteğinde yer alan ve eski adı Spistra olan Gereme, ikonklastik dönemin önemli yerleşim bölgelerinden biri olan ilk önce Proto Hititler, Hititler; Asurlar, Firigyalılar, Romalıların ve en sonda Bizanslar yaşadığı, tarihi kalıntıların bulunduğu ören yerine inceleme araştırma gezileri yapılabilir. Ayrıca Kayseri’nin ilk kurulduğu yer olan Lifos Tepesinde bulunan Antik Mazaka kentini kalıntılarını görme imkânı bulunmaktadır. Erciyes Dağı’nın doruğuna doğru çıktıkça Bizanslı Rahiplerin inzivaya çekildiği mağaralarla karşılaşılıyor. Bu mağaraları günümüzde dağcılar, kampçılar mola vermek için kullanıyor. Erciyes Dağında Endemik Bitki Türleri keşfetmek kampçı ve izciler için yeni keşifler olacaktır.” İfadelerini kullandı.

Kış Kampı olarak Erciyes

Erciyes’in yalnızca yazın kamp yapılan bir yer olarak düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Şafak, “Hacılar Kapı, Tekir Yaylası, Develi Kapı da kış sporlarının merkezinde kampçılara kayak, board ve Kar Mağarası (İglo) yapma imkânları olacaktır. Ayrıca kampçılara doğada, karda sığınak yapma, çadır kurma, korunma ve hayatta kalma eğitimleri verilir” dedi.

Gençler Erciyes’te kamp yapsın mı?

Şafak, “Bir Kayserili olarak, kampçılık ve arazi uğraşı eğitimlerinin bir kısmını Erciyes’te tamamlayan,  yavrukurtluktan liderliğe uzanan yıllarda Erciyes’in izi olan bir kişi olarak tabii ki öneririm. Yazı ayrı güzel,  kışı ayrı güzel Erciyes’in. Son yıllarda Erciyes gerekli değerin verilerek gerek tesis anlamında, gerek tarih anlamında, gerekse doğal anlamda takdire şayandır. Bir sporcu olarak, bir veli olarak ve her şeyden önce, bir vatandaş olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesine, Gece gündüz demeden kendilerini Erciyes’e adayan Erciyes A.Ş yetkililerine ve emeği geçen herkese bu konuda teşekkür etmek isterim” ifadelerini kullandı.

×